PAMUK

İnsanlar tarafından tarımının yapılma tarihi çok eski dönemlere rastlayan pamuk, lifi işlenen ilk bitkidir. Pamuğun eski dünyadaki beşiği Hindistan da pamuk tarımının en az 5000 yıl önce yapıldığı, kumaş dokumasında kullanılmasının da M.Ö. 3000 yılına rastladığı arkeolojik kazılarda belirlenmiştir.  Manejo-Daro da yapılan kazılarda gümüş vazolar içinde pamuktan dokunmuş harika kumaşlara rastlanmıştır. 

Endüstri bitkileri içinde lif ve yağ bitkilerinin her ikisine de giren pamuk, bir çok sanayinin temel hammaddesini karşılayan önemli bir bitkidir. Lifi ile tekstil sanayinin, çekirdeğinden elde edilen pamuk yağı ile bitkisel yap sanayinin kapçık ve küspesi ile yem sanayinin ayrıca lifleri ile de selüloz sanayinin hammaddesini teşkil etmektedir.

1934 yılında kurulan dünya üzerinde sayılı kurumlardan olan Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü pamuk konusunda bilimsel araştırmalar yaparak hem daha kaliteli pamuk üretilmesine hem de pamuk çekirdeği üretimiyle verimin daha fazla olmasında büyük katkısı vardır.

Nazili pamuk üretimi olarak Türkiye'de çok büyük bir potansiyele sahiptir Tekstil sanayimizin hammaddesi ve birinci derecede dış satım ürünlerimizden olan pamuk, bölgemizde birçok ailenin geçim kaynağıdır. Nazilli'de üretilen pamuk elyaf kalitesi açısından dünyada en kaliteli olanlarındandır. 

 

 

Ürünlerimiz
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi