MISIR

Mısır, binlerce yıldan beri tarımı yapılan birkaç ender bitkiden biridir. Mısırın ülkemize girişi ise, kuzey Afrika üzerinden olmuştur. Bu bitkiye, ülkemizde mısır adının verilmiş olması, bu bitkinin Mısır ve Suriye üzerinden girdiğinin bir göstergesidir.

Gerek insan beslenmesinde, gerek hayvan yemi olarak ve gerekse sanayinin değişik kollarında hammadde olarak kullanılabilmesinden dolayı, pek çok ülkenin tarımsal ürün deseninde kolayca yerini bulabilmiştir. Sanayide mısırdan pek çok ürün elde edilmektedir. Un, yağ, nişasta, tatlandırıcılar başta olmak üzere, yüzlerce ürün bu bağlamda sayılabilir. Yağ, şeker ve un gibi birbirine zıt ürünleri bağrından çıkarabilen başka ürün yok gibi. Bitkinin her bir parçası, ayrı bir ekonomik değere sahiptir.

Mısırın ilginç bir özelliği ise sıralarının her zaman çift sayıda olmasıdır. İsterseniz her soyduğunuz koçanın sıralarını sayın, tek sayılı sırası olan mısır bulmanız mümkün değildir.

Venedik limanlarına ilk mısırın doğudan geldiği söylenir bu nedenle  İtalyanlar mısıra "Türk tahılı" anlamına gelen "Grano Turco" adını vermişlerdir. 

 

 

Ürünlerimiz
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi