Nazilli
+17°C
Yağmur
ANA SAYFA
S.S.S
ŞİKAYET FORMU
BİZE ULAŞIN

Haberler

VEKİLLERDEN İNCİRE DESTEĞE DEVAM

  • 02.10.2019
  • nazillitb

Dünya incir üretiminin yüzde 70'ini karşılayan Aydın bölgesinin markası olan incirdeki fiyat düşüşünün önüne geçmek ve üreticinin zarar etmesini engellemek amacıyla AK Parti Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz ve Rıza Posacı’dan önemli bir hamle geldi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile yapılan görüşmelerde Aydınlı incir üreticisinin mağdur olmaması için gerekirse müdahale alımı yapılmasını talep eden milletvekillerinin bu girişimi anında sonuç verdi. TMO yetkililerinden oluşan heyetin Aydın’da başta İncir Birliği, ticaret borsaları ve tüccarlarla yapacağı görüşmelerden sonra gerek görülürse incirde müdahale alımı yapılmasına karar verdi.

Konuyla ilgili olarak ortak açıklama yapan AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Rıza Posacı ve AK Parti MKYK Üyesi ve Aydın Milletvekili Metin Yavuz, “TMO Genel Müdürümüz Sayın Ahmet Güldal ile Aydın bölgemizin markası olan incirimiz ile ilgili yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında çalışmalar başladı. Bölgeye gelecek olan heyetin yapacağı bir dizi ziyaret ile alacağı görüşler sonrasında gerek duyulursa incirde bir müdahale alımı yapılması gündeme gelecek” ifadelerini kullandılar. 

İNCİRDE MÜDAHALE ALIMI GÜNDEME GELECEK”

İncirdeki fiyat düşüşünü engellemek ve dolayısıyla üreticinin zarar etmesinin engellenmesine yönelik bir çalışma olduğunu belirten AK Parti Aydın Milletvekilleri Posacı ve Yavuz yaptıkları yazılı açıklamada, “Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Sayın Ahmet Güldal ile incirdeki fiyat düşümüne, TMO tarafından mani olunması bakımından müdahale alımı yapılması konusunda görüşme sağladık. Genel müdürümüz Sayın Ahmet Güldal, TMO Genel Müdür Yardımcısı Sayın Cihan Soyalp’e konuyu aktarmış ve gerekli çalışmalar başlamıştır. Cihan Bey başkanlığında oluşturulacak bir heyet Aydın bölgesine gelerek Tariş İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan, Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kırlıoğlu ve bölgenin tüccarları ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirecekler. Yapılan görüşmeler sonrasında çıkacak sonuca göre gerekirse, TMO tarafından bir müdahale alımı yapılması gündeme gelecek” dediler. 

VEKİLLERDEN İNCİRE DESTEĞE DEVAM