RÖPORTAJLAR/ BASIN BÜLTENİ

Mahiye Erürker ile Pamuğu Konuştuk.

  • 26.11.2015Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahiye Erürker ile pamuğu konuştuk. Strateji
k ürün olan pamuk hakkında değerlendirmelerde bulunan Erürker, pamuk üreticisinin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Pamuğa dönüş yapılması gerektiğini belirten Mahiye Erürker, pamuğun 23-24 tane katma değeri olduğunu, bu nedenle çok kişinin de istihdam edilebileceğini söyledi. Matematik Öğretmeni olan Mahiye Erürker, eşi Mustafa Çağlar Erürker’in ani ölümünden sonra kendisini eşinin gerçekleştirmek istediklerine adamış. Bu nedenle pamuk işine giren Mahiye Erürker, 90’lı yıllardan bugüne dek pamuğun değer kazanması için çalışıyor. Pamuğun kendisine ne kazandırdığını sorduğumuz Erürker, “Pamuk bana insanları tanımayı kazandırdı. Maddi kazandırdı diyemem” cevabını verdi. İşte Mahiye Erürker’e yönelttiğimiz sorular ve cevapları:

 

-Sizi tanıyabilir miyiz?

1947 yılında Nazilli’de doğdum. İlk, orta, lise eğitimimi Nazilli’de tamamladım. İzmir (Buca) Dokuz Eylül Üniversitesi Matematik Bölümü’nü bitirdim. 23 yıl öğretmenlik yaptım. Okulun yanında kız yurdu işletmeciliği ve dershane öğretmenliği görevlerinde bulundum. Severek öğretmen olmadım ama severek öğretmenlik yaptım.

-Neden, neydi sizin hayaliniz?

Başarılı bir öğrenciydim. İdealim öğretmenlik değildi. O yıllarda ailelerin muhafazakâr tutumundan ötürü başka bir yere gitme olasılığım yoktu. Bu nedenle İzmir’de okudum. Önce alışamadım, sızlandım. O zaman imtihanlar tek tek oluyordu, birçok yeri de kazanmıştım, gidebilirdim.

“EŞİMİ KAYBEDİNCE ONUN YAPMAK İSTEDİKLERİNE ODAKLANDIM”

-Eşiniz vefat etti sanırım…

1986’da eşimi kaybettim. Eşim pamuk işi ile uğraşıyordu. Çırçır fabrikası kurma aşamasındaydı. Eşimin ani ölümünden sonra onun yapmak istediklerine odaklandım.

-İsmi neydi eşinizin? Mustafa Çağlar Erürker. “EŞİM TARLADA ÖLDÜ”

-Pamukla tanışmanız nasıl oldu?

Eşim aniden kalp krizi ile tarlada öldü. Ben de onun yapmak istediklerine odaklanarak bu işe başladım. Yavaş yavaş büyüttük. Öce ailemden başlayarak karşı çıkmalar oldu, herkes kadının pamukla uğraşmasına pek alışık değil.

Aynı zamanda pamuk da üretiyor musunuz?

Evet üretiyoruz. Ortağa veriyoruz. Onlar işletiyorlar, biz pamuk olarak karşılığını alıyoruz.

-Pamuk ne kazandırdı size?

İnsanları tanımayı kazandırdı. Maddi kazandırdı diyemem. Yoluma diğer türlü devam etseydim daha çok kazanırdım.

“2 TANE İŞLETMEMİZ VAR”

-Memnun değilsiniz sanırım?

Memnunuz da… Önceki seneler daha iyiydi. Şimdi pamukta gerçekten sorunlar çok. 2 tane işletmemiz var, yüzde 50 kapasiteyle çalışıyor kaç senedir…

 

-Ne kadar işliyorsunuz yılda?

Her sene değişiyor. İlk senelerde sadece Güzelköy’deki işletmemiz vardı. 7-8 milyon kapasitesi varken biz o kapasitenin iki katına çıkıyorduk. Pamuk sezonluktur. Çekirdekli pamuğu Mart’tan sonra çok saklayamazsınız. Biz izin alarak yapıyorduk, ona dayanarak ikinci işletmemizi kurduk, bu seferde ekim alanları daraldı. Bunun nedeni de çiftçinin para kazanmaması. Kazanmadığı için de alternatif ürünlere geçildi. Ürün azalınca karınız da olmuyor.

-Pamuk stratejik bir ürün mü?

Tabiki evet.

“PAMUK DÜNYAYLA ENTEGRE OLMUŞ BİR ÜRÜN”

-Neden?

Dünyayla entegre olmuş bir ürün. Burada Sümerbank’ın ve Borsa’nın kurulmasının esas nedeni pamuktur.

-Pamuk stratejik ürün iken, neden böyle en az üretilen önemsiz ürünlerden oldu?

Bunun sebebi üreticinin para kazanamamasıdır. Pamukta bir devlet politikasının uygulanmamasıdır. Çiftçinin maliyeti çok yüksek. Dünya’nın en pahalı mazotu bizde. Ayrıca çiftçiye destek de yok. Tüm ülkelerde çiftçiye destek veriliyor. Mazot çok önemli. Gübre fiyatları da öyle… Pamukta ekipman gerekli, bilgi gerekli. Türkiye bunları bertaraf ederse ekipman toparlamak semaye ister. İnsan kolay yetişmiyor.

“PAMUK DESTEKLEMESİ YETERSİZ”

-Pamuk üreticisinin pamuk üretiminden vazgeçmemesi için sizce neler yapılması gerekiyor?

Pamuk üreticisinin pamuk üretiminden vazgeçmemesi için para kazanması lazım. Üretici para kazanamıyor. Masraflar ağır. Bunun için çiftçinin desteklenmesi gerekiyor, diğer ülkelerde olduğu gibi. Mazot ve gübre uygun fiyata verilmelidir. Destekleme var ama yetersiz.

-Kaybettiğimiz pamuk pazarını kime kimlere kaptırdık?

Kaybettiğimiz pazar, önce pazar. Türkiye tekstili gelişmiş bir ülkedir. Türkiye pamuk üretiminde 8’inci sıradayız. Tüketimde 4’üncü sıradayız. Çünkü arada ithalat var. Amerika’dan, Yunanistan’dan, Hindistan’dan, Brezilya ve Türkmenistan gibi ülkelerden pamuk ithal ediyoruz. Oradan ithal etmekle onların çiftçilerini desteklemiş oluyoruz. Yunanistan’ın ürettiği pamuğun yüzde 40’ını biz alıyoruz.

-Sizin bölgeniz olduğu için soruyorum; Nazilli’de ekim, üretim miktarı nedir?

Gittikçe azalıyor. Şu anda 20.000 Dönüm kadar. “İTHALİN TEK SEBEBİ FİYAT”

-Nitelik olarak Türk pamuğunda bir sıkıntı mı var, neden ithal ediyoruz?

Hayır hiçbir kalite sıkıntısı yok. Tek sebebi fiyat.

-Pamuk dışında ürettiğiniz ürün var mı?

Bir de nar üretiyoruz.

-Pamuğa dönüş yapılmalı mı, dönüş yapılmalıysa bunun için neler olmalı?

Pamuğa dönüş yapılmalıdır çünkü; ihracatımızın en önemli bölümü tekstil, hazır giyim olduğu için, bitkisel yağ açığımız var, ithal ediyoruz bunu karşılamak için, küspesi hayvan yemi olarak kullanıldığı için,  çok kişi çalıştığı için istihdam da sağlanır.23-24 tane katma değeri var.

-Pamuğun geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Pamuğun stratejik ürün olduğu göz önüne alınır, çiftçi de desteklenirse ülkemiz kazanır. Verilen desteğin fazlası geri döner. Pamuk sonuçta beyaz altın. Değer kaybetmez.

BUGÜNE KADAR ALDIĞI GÖREVLER

-Nazilli Ticaret Borsası üyeliğiniz ne zaman başladı, bugüne kadar aldığınız görevler neler?

19 Ocak 1993 yılında Nazilli Ticaret Borsası’na kayıt olduk. Borsa meclis üyeliği 17 Kasım 1995 yılında başladı. 17 Mart 2005 tarihinde de yönetim kurulu üyeliği ve sayman üyeliği başladı. 13 Şubat 2009’dan bugüne yönetim kurulu başkan yardımcılığı devam ediyor. 2005’ten beri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Kurul Delegeliği devam ediyor. 7 Kasım 2007’den beri Ulusal Pamuk Konseyi üyeliği devam ediyor. 18 Ocak 2008’den sonra TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu başkanlığı ve üyeliği yaptım. 2009’dan bugüne de TOBB vergi komisyon üyeliği devam ediyor.

 

  • Mahiye Erürker ile Pamuğu Konuştuk.
Whatsapp ile İletişime Geç