RÖPORTAJLAR/ BASIN BÜLTENİ

2016 - 2017 Sezonu İlk Kuru İncir Alım Töreni

  • 12.08.2016
  • nazillitb

Basın Bülteni

Tarih: 12/08/2016

Konu: Nazilli Ticaret Borsası İlk Kuru İncir Alım Töreni.

 

 

 

Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Aksüt;

 

 Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz Nazilli Ticaret Borsası 2016-2017 kuru incir sezonunu temsili satın alma töreniyle açıyoruz.

 

TRT’nin de canlı yayın yapacağı törende “Nazilli İnciri” Hava şartlarına bağlı olarak kalite değişiklik gösterebiliyor. Bu sezonun bereketli geçmesi için her türlü önlemi aldık. Amacımız incirin idrak tarihinin geldiğini kamuoyuyla paylaşmaktır. İncirimizin daha iyi yetiştirilmesiyle ilgili üreticilerimizi buraya çağırıp, ürünlerini tanıtarak kamuoyunda "Nazilli İnciri" imajını yaratmaya çalışıyoruz. İncir kutsal bir meyvedir. Nazilli Ticaret Borsası 1966 yılında kuruldu ve o yıllarda belki 2 ton incir işliyordu. Şimdi Nazilli’de üretilen 25 bin ton incir ve bölgeden gelenlerle toplam 40 bin ton incir işliyoruz.

 

Bugün sezonun ilk kuru incirini üreticilerden açık artırma ile incirin kilosu sembolik olarak 125 liradan borsa tarafından satın alındı. Ayrıca incir üretiminde Kadın Elinin önemini anlatmak ve ödüllendirmek için birer küçük altın hediye edeceğiz, altınların kadınlara verilmesini ve kadınların bunu muhafaza etmesini istiyoruz.

  • 2016 - 2017 Sezonu İlk Kuru İncir Alım Töreni
Whatsapp ile İletişime Geç