RÖPORTAJLAR/ BASIN BÜLTENİ

Nazilli Ticaret Borsası Tescil Yıldızlarını Ödüllendirdi.

  • 31.03.2017
  • nazillitb

 Basın Bülteni 

Tarih: 31/03/2017

Konu: Nazilli Ticaret Borsası Tescil Yıldızlarını Ödüllendirdi.

 

 

 

Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Aksüt;

Nazilli Ticaret Borsası İkinci Tescil Ödül Törenimizde, Türkiye ekonomisine özellikle tarım ürünlerinin ekonomik değere dönüştürülmesi yolu ile katkı sağlayan Nazilli’mizde faaliyette bulunan tüm üyelerimizi yürekten kutlarım.

 

Bugün burada; bu ekonomik değeri yaratan ve 2016 yılı içerisinde en yüksek miktarda tescil yaparak ilk 20 arasına giren üyelerimizi onurlandırmak ve tüm üyelerimizle birlikte olabilmek ve onların gelişimlerini teşvik etmek için bu organizasyonu düzenlemiş bulunmaktayız.

Bizleri kırmayıp davetimize icabet eden tüm konuklarımıza teşekkür ederim.

 

Hepimizin bildiği gibi, Aydın ili Dünyanın en kaliteli incirinin yetiştirildiği özel bir bölgedir. Borsamızın tescil kayıtlarından elde ettiğimiz bilgiye dayanarak, Nazilli ilçesi, Ege Bölgesi’nin toplam kuru incir rekoltesinin %50’sinin ticaretinin yapıldığı Kuru İncir Merkezidir. 

 

2016/2017 Sezonu Ege Bölgesi Kuru İncir Rekolte Tahmini 72.000 tondur. Bu rakamın 15.720 Tonunun Nazilli’den çıkması tahmin edilmiştir. 

 

2016/2017 Sezonunda ilk tescilimizi 11.08.2016 tarihinde yaptık ve bu tarihten günümüze kadar Nazilli Ticaret Borsası’nda işlem gören Kuru İncir miktarı 27.636.584.93 tondur. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere ve yeni sezonun Ağustos 2017’de başlayacağı düşünüldüğünde; şimdiden %50 oranına yaklaştığımız görülecektir. Bu da Ege Bölgesi’nde üretilen incir ticaretinin önemli bir kısmının Nazilli’de yapıldığının kanıtıdır. 

 

Bu değeri yaratan üyelerimize yüksek kalitede hizmet verebilmek ve onların ihtiyaçlarını karşılamak için Nazilli Ticaret Borsası kurumsal gelişimini de kaynaklarını stratejik amaçları doğrultusunda kullanarak sürdürmektedir.

 

Bu kapsamda;

1.        Bölgemizde ki en modern hayvan pazarı borsamız tarafından kurularak baş da üyelerimiz olmak üzere tüm alıcı ve satıcılarımızın hizmetine sunulmuştur.

2.        Yine bölgemizde yetişen ürünlerin uzun süre muhafaza edilebilmesi amacıyla soğuk hava deposu projesi başlatmış bulunmaktayız.

3.        Yaklaşık 7000 m² büyüklüğünde bir arazi borsamız tarafından satın alındı. Bu alan üzerinde inşa etmeyi planladığımız soğuk hava deposu için gerekli fizibilite çalışmaları GEKA öncülüğünde tamamlanarak inşa aşamasına gelindi. Fakat bu aşamada devlet desteğine ihtiyacımız bulunmaktadır. Ticaret borsaları vb. sivil toplum kuruluşlarına verilmeyen hibe desteklerinin yeniden düzenlenmesi konusunda talebimiz bulunmaktadır. Sayın bakanımıza bu talebimizi bildirmek isteriz.

4.        Bölgemiz konumu itibari ile güneşlenme süresi oldukça fazla. Bu durumdan faydalanmak için hayvan pazarımızın üzerine fotovolvatik güneş panellerinden yararlanarak kendi elektriğimizi kendimiz üretmeyi amaçlamaktayız. Bunun için de gerekli fizibilite çalışmaları yapıldı ve gerekli tüm izinlerimiz alındı. Bu proje ile tesisimizin ihtiyacından fazla enerji üreteceğiz ve bu enerji fazlasını şebekeye katarak hem borsamız yararına hem de bölgemiz kalkınmasına bir katkı daha sağlayacağız. Bu proje ile ilgili sadece GEKA’dan destek alabiliyoruz, bu kaynak ise yeterli değil. Borsamızın bu projeyi uygulayabilmesi mevzuatta gerekli düzenlemeler yapılarak mali destek programları açılır ise bu projemizi de en kısa zamanda hayata geçireceğiz. Sayın bakanımıza bu talebimizi de bildirmek isteriz.

5.        Borsamızın hizmet kalitesi ve çeşitliliğini artırma çalışmalarımız ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yapılan denetimler sonucunda akredite borsa unvanını almış bulunuyoruz. Bu unvanın sorumluluğu ve bilinci ile hizmet altyapımızı, insan kaynakları yetkinliğimizi ve hizmet araçlarımızı geliştirerek üyelerimize ve bölgemize daha etkin hizmet vermekteyiz. 

  • Nazilli Ticaret Borsası Tescil Yıldızlarını Ödüllendirdi.
Whatsapp ile İletişime Geç